Articles

Astăzi în istoria hocheiului: Wayne Gretzky joacă ultimul meci pentru New York Rangers

În timpul pauzei din NHL, noi, cei de la Ultimul Cuvânt despre Hochei, ne vom uita la semnificația istorică a fiecărei date pentru joc. Ne vom aminti de momentele care au modelat sportul de hochei și care s-au petrecut în această zi. Iată privirea noastră asupra acestei date din istoria hocheiului pentru 18 aprilie, cu Wayne Gretzky.

Astăzi în istoria hocheiului

Wayne Gretzky joacă ultimul meci din NHL

1999: The Great One, care joacă acum pentru New York Rangers, obține o pasă de gol și cel de-al 2.857-lea punct în ultimul său meci din NHL. New York va pierde cu 2-1 în prelungiri în fața celor de la Pittsburgh Penguins. Jaromir Jagr a pecetluit victoria cu un gol la 1:22 din OT.

Gretzky ar primi un mesaj înregistrat video de la idolul său Gordie Howe înainte de meci. Numărul 99 ar patina pe gheața de la Madison Square Garden în câteva ture de victorie. El ar termina cu 894 de goluri și 1.963 de pase decisive în NHL pentru ultimele sale cifre.

Alte evenimente notabile

1942: Toronto Maple Leafs încununează un raliu improbabil învingându-i pe Detroit Red Wings, 3-1, în meciul 7 al finalei Cupei Stanley. Sweeney Schriner a marcat de două ori, Leafs fiind prima echipă care a reușit să răstoarne o gaură de 0-3.

1959: Montreal Canadiens sunt prima echipă care câștigă Cupa Stanley patru ani la rând. Montreal va învinge Toronto, 5-3, în meciul 5, datorită a două goluri ale lui Bernie Geoffrion.

1963: Dave Keon este primul care înscrie două goluri în inferioritate numerică într-un meci de playoff. Leafs îi învinge pe Wings, 3-1, în meciul 5 al finalei.

1968: Atât St. Louis Blues, cât și Minnesota North Stars câștigă primul lor meci 7 din istoria francizei. St. Louis învinge Philadelphia Flyers, 3-1, în timp ce Minnesota învinge Los Angeles Kings, 9-4.

1987: Pat LaFontaine încheie „Epopeea de Paște „cu un gol la 68:47 din prelungiri. New York Islanders depășește pe Washington Capitals, 3-2, într-unul dintre cele mai lungi meciuri din istoria NHL.

1994: San Jose Sharks a șocat Red Wings, 5-4, în primul meci din sferturile de finală ale Conferinței de Vest. San Jose este prima echipă de la Isles, în 1975, care câștigă primul său meci din playoff.

1996: Brian Bellows înscrie la 9:05 în timpul orelor de prelungire pentru ca Tampa Bay Lightning să învingă Philadelphia cu 2-1 în Meciul 2 al sferturilor de finală din Est. Este prima victorie în post-sezon pentru Tampa Bay.

2001: Patrick Roy de la Colorado Avalanche este primul portar care joacă în 200 de meciuri în post-sezon, când Avs învinge Vancouver Canucks, 5-1. Este, de asemenea, a 125-a victorie a lui Roy în playoff.

2012: Pittsburgh zdrobește Philadelphia, 10-3, pentru a egala cele mai multe goluri marcate de o echipă din deplasare. Pens a stabilit un record pentru cele mai multe goluri Este cel mai mare număr de goluri marcate vreodată de o eliminare cu fața.