Articles

Dnes v hokejové historii: Wayne Gretzky hraje poslední zápas v NHL: Poslední slovo v hokejové historii: Wayne Gretzky hraje poslední zápas za New York Rangers

Během přestávky v NHL se v rubrice Poslední slovo v hokeji ohlédneme za historickým významem jednotlivých dat pro tuto hru. Připomeneme si okamžiky, které formovaly hokejový sport a které se udály v tento den. Zde je náš pohled na toto datum v hokejové historii 18. dubna, ve kterém se představí Wayne Gretzky.

Dnešní den v hokejové historii

Wayne Gretzky hraje poslední zápas NHL

1999: The Great One, nyní hrající za New York Rangers, si v posledním zápase NHL připisuje asistenci a svůj 2857. bod. New York prohrává 2:1 v prodloužení s Pittsburgh Penguins. Vítězství pečetil Jaromír Jágr gólem v čase 1:22 prodloužení.

Gretzky dostane před zápasem videozáznam se vzkazem od svého idolu Gordieho Howea. Číslo 99 by bruslilo po ledě Madison Square Garden v několika vítězných kolech. Svou kariéru by zakončil s 894 góly a 1 963 asistencemi.

Další významné události

1942: Toronto Maple Leafs v sedmém utkání finále Stanley Cupu porazilo Detroit Red Wings 3:1 a završilo tak neuvěřitelný obrat. Sweeney Schriner dvakrát skóroval a Leafs jako první tým otočili stav 0:3.

1959: Montreal Canadiens se stali prvním týmem, který vyhrál Stanley Cup čtyři roky po sobě. V pátém zápase Montreal porazil Toronto 5:3 díky dvěma gólům Bernieho Geoffriona.

1963: Dave Keon jako první vstřelil dva góly v oslabení v zápase play-off. Leafs v pátém zápase finále poráží Wings 3:1.

1968: Louis Blues i Minnesota North Stars vyhrávají první sedmý zápas v historii klubu. Louis vítězí nad Philadelphií Flyers 3:1, zatímco Minnesota poráží Los Angeles Kings 9:4.

1987: Pat LaFontaine ukončuje „velikonoční epopej“ gólem v čase 68:47 prodloužení. New York Islanders překonávají Washington Capitals 3:2 v jednom z nejdelších zápasů v historii NHL.

1994: San Jose Sharks šokují Red Wings 5:4 v prvním zápase čtvrtfinále Západní konference. San Jose je prvním týmem od roku 1975, kdy Isles vyhráli první zápas play-off.

1996: Brian Bellows skóruje v čase 9:05 v prodloužení a Tampa Bay Lightning poráží Philadelphii 2:1 ve druhém zápase čtvrtfinále Východní konference. Je to první výhra Tampy Bay po sezóně.

2001: Patrick Roy z Colorada Avalanche je prvním brankářem, který nastoupil do 200 zápasů po sezóně, když Avs porazili Vancouver Canucks 5:1. Je to zároveň Royovo 125. vítězství v play-off.

2012: Pittsburgh deklasoval Philadelphii 10:3 a vyrovnal tak rekord v počtu vstřelených branek. Pens stanovili rekord v počtu gólů Je to nejvíce gólů, které kdy vstřelil tým čelící vyřazení.