Articles

Echipa de volei feminin avansează la Campionatul WPIAL

Echipa de volei feminin din Ellwood City a arătat rezistență miercuri seara, luptând după ce a pierdut primul set pentru a obține o victorie cu 3-1 în meciul cu Avonworth, care le plasează pe neînvinsele Wolverines în meciul de campionat WPIAL Class-2A de sâmbătă.

„Nu a fost un drum ușor, dar întotdeauna găsim o modalitate de a ne reuni și de a câștiga”, a declarat antrenorul principal Jenna Ricciuti. „Meciul din semifinală s-ar putea să fi fost cel mai greu pe care l-am văzut până acum.”

Victoria le-a adus lui Wolverines (17-0 în total) primul lor loc în meciul pentru titlu și va opune Ellwood City împotriva celor de pe primul loc, și colegul neînvins, North Catholic

„Aceasta nu este prima dată când North Catholic se află în acest cadru”, a spus Ricciuti. „În timp ce ei ar putea fi obișnuiți să câștige și să fie în jocuri mari ca acesta, nu știu dacă au văzut o echipă cu atât de multă inimă cum avem noi.”

Venirea din spate miercuri a inclus o victorie în setul al patrulea foarte disputat pentru gazdele Wolverines.

„Avonworth a avut câțiva lovitori foarte puternici care au scos ce e mai bun din apărarea noastră în câteva ocazii, dar am revenit învingând atunci când am avut nevoie. Fetele noastre nu și-au pierdut niciodată speranța și și-au păstrat calmul pentru a face ceea ce trebuia să lupte și să câștige”, a spus Ricciuti.

După ce au pierdut primul set cu 13-25, Ellwood City și-a revenit asigurându-și victorii confortabile în seturi, 25-17 și 25-16, pentru a prelua conducerea meciului. Cel de-al patrulea meci a mers înainte și înapoi până când Ellwood City s-a impus cu 29-27 pentru a-și asigura victoria în fața Antelopes (11-5), cap de serie 6.

Breanna Reisinger și Danielle McCowin au avut fiecare câte 16 lovituri pentru Ellwood City. Angie Nardone a adunat un număr mare de ași (3) și pase decisive (32), în timp ce Angelina Ricciuti a reușit 6 blocaje.

„Reisinger a jucat foarte bine”, a spus Ricciuti. „Ea a condus echipa la recuperări (21) și omoruri (16) și nu a încetat niciodată să lovească puternic. Este greu să o atestăm la o singură jucătoare, deoarece este nevoie ca toată lumea de pe teren să își facă treaba. Nu poți obține un kill fără un set bun și nu poți obține un set bun fără o pasă bună. „

Potrivit lui Riccuiti, echipa a cerut yoga la antrenamente pentru a reface mințile și corpurile jucătorilor după o săptămână grea. Ellwood City a învins Serra Catholic cu 3-0 luni în runda a doua.

Meciul pentru titlu este la ora 15:00 sâmbătă la Fox Chapel. Costul biletelor pentru finala WPIAL este de 10,00 $ – Verificați cu școlile implicate pentru disponibilitatea biletelor.

Troienii cu cea mai bună șansă (16-0 la general) au câștigat o a treia călătorie consecutivă în finală cu o mătură 25-17, 25-11, 25-17 acasă cu Waynesburg (13-3 la general), cap de serie nr. 5. Allison Feczko a condus North Catholic cu 18 kills.