Articles

Dlaczego ludzie przytulają się w boksie?

Dzisiaj jest Narodowy Dzień Przytulania, więc zespół Casino.org pomyślał, że może być zabawnie spojrzeć na to dlaczego bokserzy przytulają się podczas meczów.

Jeśli kiedykolwiek oglądałeś mecz bokserski na jakimkolwiek poziomie, będziesz świadomy, że w pewnym momencie zobaczysz dwóch agresywnych, spoconych sportowców przytulających się na środku ringu. Legendy boksu, takie jak Floyd Mayweather Jr i Lennox Lewis, były mistrzami bokserskiego uścisku. Nie jest to jednak zwykła forma okazywania uczuć. W rzeczywistości jest to kluczowa część tego sportu.

Boxing clinching.

Dlaczego bokserzy przytulają się w ringu?

Postawmy jedną rzecz jasno: w boksie nie nazywa się to przytulaniem.

W zamian jest to znane jako klinczowanie. W klinczu twoje ręce znajdują się nad ramionami przeciwnika, w tym momencie kładziesz czoło na jego ramieniu i trzymasz mocno, opierając na nim jak największą część swojej wagi.

Każdy z tych elementów jest kluczowy, ponieważ służą one różnym celom. Oczywiście trzymanie ramion przeciwnika w dół utrudni mu dalsze uderzanie ciebie. Położenie ciężaru ciała na nich oznacza również, że odpoczywasz, podczas gdy oni muszą pracować ciężej, nawet przez kilka sekund, jakie zajmuje im wydostanie się z klinczu. Plus, podczas wychodzenia z klinczu, często można zdobyć kilka dodatkowych ciosów siebie.

Clinching różni się od trzymania, które jest nielegalne w boksie. Trzymanie jest zwykle uważane za owijanie ramienia wokół talii przeciwnika lub innej części ciała, zazwyczaj pozostawiając sobie rękę wolną, aby nadal rzucać ciosy.

W rezultacie, podczas gdy wygląda to jak uścisk z zewnątrz, jest to faktycznie taktyczny manewr w boksie. Klinczowanie jest zazwyczaj używane z trzech powodów, którymi mogą być: wybicie przeciwnika z rytmu, zrobienie sobie przerwy, ponieważ jesteś ranny, lub odpoczynek, kiedy rozpaczliwie czekasz na dzwonek, aby zadzwonić.

Czy klinczowanie jest dozwolone na wszystkich poziomach?

Ilość klinczowania dozwolonego będzie się różnić w zależności od sędziego i poziomu walki. Niektórzy sędziowie naciskają na nieprzerwaną akcję walki, przerywając klincze prawie tak szybko jak się zaczynają. Jeśli sędzia przerywa klincz, jest to wymagane dla obu bojowników, aby zrobić krok do tyłu przed ponownym rozpoczęciem walki.

Jednakże, mnóstwo sędziów pozwoli na to tak długo, jak nie trwa to zbyt długo. To może być interesujący moment w meczu, aby zobaczyć jak zawodnik wydostaje się z klinczu i odzyskuje ofensywny impet. Niezależnie od tego czy obracasz się czy wysuwasz, klincz może zmienić pozycję gardy twojego przeciwnika i dać nowe możliwości dla ciosu.

Ogólnie mówiąc, klincz nie może trwać dłużej niż 2-3 sekundy. Ale jeśli sędziemu zajmuje więcej czasu przerwanie klinczu niż zawodnikom wywalczenie sobie drogi, wybiorą oni tę opcję, która jest najszybsza.

Clinching in boxing.

Obraz: 'Boxing2-clinch’ is licensed under Wikimedia Commons

Kiedy powinieneś dać komuś uścisk/clinch?

Według ekspertów, najlepiej jest klinczować jako strategię, a nie jako okazję do odpoczynku. Klincz jest idealnie wykorzystywany do przerwania impetu przeciwnika, wymuszając zmianę kątów i techniki.

Bokserzy, którzy polegają na klinczu, gdy są zmęczeni, często kończą tracąc jeszcze więcej energii, podczas gdy spowolnienie rytmu przeciwnika może skutkować mniejszą liczbą uderzeń i większą liczbą przerw, zanim zostaniesz zużyty.

Szczęśliwego Narodowego Dnia Przytulania, wszyscy!