Articles

Când este finala Cupei Mondiale din 1966 pe Channel 4?

Lockdown s-a lăudat cu o mulțime de flashback-uri la meciuri clasice de fotbal și momente sportive memorabile, dar acum am abordat cel mai mare dintre toate acestea dintr-o perspectivă engleză.

Publicitate

Finala Cupei Mondiale din 1966 este pur și simplu cel mai mare moment din istoria fotbalului național, un eveniment unic în viață, care nu mai fusese realizat niciodată înainte și care nu a mai fost reprodus de atunci.

Nu numai că finala este iconică, dar a fost un meci destul de extraordinar de văzut, chiar și fără contextul unei finale de Cupa Mondială.

Publicitate

Anglia a înfruntat puternica Germanie de Vest pe Wembley și restul este istorie…

Acum puteți să urmăriți întregul meci în direct și gratuit, iar noi avem întregul ghid mai jos.

Consultați ghidul nostru pentru a urmări finala Cupei Mondiale din 1966 în acest weekend.

Când se difuzează la televizor finala Cupei Mondiale din 1966?

Meciul va fi difuzat în după-amiaza zilei de duminică, 7 iunie 2020.

La ce oră începe meciul?

Copilarea meciului începe la ora 13:30.

Ce canal este finala Cupei Mondiale din 1966?

Puteți urmări finala Cupei Mondiale din 1966 pe Channel 4.

Alternativ, puteți transmite în direct meciul prin All 4, serviciul lor online.

Cine a câștigat finala Cupei Mondiale din 1966?

Dacă ați ajuns până aici fără să știți, probabil că nu meritați să știți….

Desigur că Anglia s-a impus în 1966, câștigând primul și singurul titlu de campion mondial din istorie în fața a 96.924 de fani pe Wembley.

Jocul a fost egalat la 2-2 la finalul celor 90 de minute. Geoff Hurst și Martin Peters au marcat pentru Anglia, în timp ce Helmut Haller și Wolfgang Weber au înscris pentru Germania de Vest.

Hurst a marcat din nou în minutul 101, probabil cel mai infam gol marcat vreodată în fotbalul mondial, existând sugestii că întreaga minge nu a reușit să treacă linia de fund. Atacantul și-a încheiat hat-trick-ul – și chiar meciul – în ultimul minut cu o lovitură iconică, în timp ce suporterii au invadat terenul.

Publicitate

Anglia a triumfat cu 4-2 și a declanșat scene legendare în întreaga națiune, care vor fi amintite cu drag pentru totdeauna.