Acestea sunt cele mai 'cele mai rele' victorii ale aruncătorilor din 2020

De Sarah Langs | 23 noiembrie 2020

Acest browser nu acceptă elementul video.

D-backs score 9 in the 4th

Este timpul să facem un bilanț al lucrurilor pentru care suntem recunoscători. Fiecare fan de baseball este familiarizat cu anumite momente, rezultate și jocuri atribuite norocului – lucruri care se simt extra demne de recunoștință. Uneori, este vorba de o minge care pare a fi o lovitură sigură de la bâtă care poartă pentru un homer. Alteori, este vorba de un aruncător care câștigă victoria într-o zi în care nu a fost în cea mai bună zi a sa.

O victorie care este deosebit de demnă de mulțumire se poate întâmpla datorită sprijinului extrem de alergare, o săritură norocoasă sau o serie de alte întâmplări din baseball.

Cu aceste concepte în minte, iată șapte momente din acest sezon în care un aruncător a avut motive să mulțumească.

Robbie Ray, ARI: 5 august vs. Astros
Statistici: 5 IP, 6 H, 6 R, 2 BB
Scurt final: ARI 14, HOU 7

Ray a permis șase alergări celor de la Astros în acest meci, cele mai multe de către un aruncător într-un meci câștigat de el în acest sezon. El a permis, de asemenea, cinci lovituri în afara bazei, la egalitate pentru cele mai multe într-o victorie. Dar nu a contat – D-backs au marcat 14 puncte în această zi, inclusiv nouă în repriza a patra, ceea ce l-a pus pe Ray în poziția de a obține victoria după ce a plecat după repriza a cincea.

După ce Ray a permis trei puncte în repriza a doua și unul în repriza a patra, D-backs au fost conduși, 4-0, intrând în partea de jos a reprizei. Atunci Kole Calhoun a deschis scorul cu un homer în interiorul parcului. Alte cinci reușite RBI mai târziu, D-backs conduceau cu 9-4 și nu au mai renunțat la acest avantaj pentru tot restul meciului. Repriza de nouă reușite a fost cea mai mare a celor de la D-backs de la începutul sezonului 2018. Chiar dacă Ray a permis alte două alergări pe un homer al lui George Springer în repriza a cincea, nu a contat datorită sprijinului de alergare pe care l-a primit.

Tanner Roark, TOR: 19 august la Orioles
Statistici: 5 IP, 9 H, 2 R (1 ER), 1 BB
Scurt final: TOR 5, BAL 2

Cele nouă lovituri pe care Roark le-a permis au fost la egalitate pentru cele mai multe într-o victorie în 2020. Dar el a permis doar două alergări – una câștigată – cel mai puțin printre cei patru aruncători care au câștigat un meci atunci când au permis nouă lovituri în acest an. El a permis mai multe lovituri în trei reprize, inclusiv în a patra, când a permis patru lovituri și Orioles a marcat ambele lor runde.

A permis cel puțin o lovitură în fiecare repriză, cu excepția celei de-a treia, iar o defilare prin play-by-play-ul ieșirii sale este definiția expresiei „în și din necazuri pe tot parcursul jocului”. În prima, o alegere a unui jucător de câmp după o dublă a lui Anthony Santander și o plimbare a lui Chance Sisco a dus la faptul că Sisco a fost aruncat la domiciliu. În cea de-a doua, el a permis single-uri pentru Dwight Smith Jr. și Pat Valaika pentru a începe repriza, înainte de a-i retrage pe următorii trei jucători în ordine. Chiar și repriza în care s-au marcat cele două puncte ar fi putut duce la mai mult, încheindu-se pe un joc dublu încărcat de baze, în care Valaika a fost eliminat la domiciliu la o aruncare de la Teoscar Hernández.

În ultima repriză de lucru a lui Roark a avut două single-uri și o minge trecută după două aruncări rapide și ușoare, dar apoi o minge zburătoare a pus capăt amenințării. Când Roark și-a aruncat ultima aruncare a zilei, Jays era condusă, 2-1. Dar un homer de două runde de la Randal Grichuk în partea de jos a celei de-a cincea, cu Roark încă aruncător de înregistrare, le-a dat un avantaj pe care nu l-ar renunța – și l-a pus pe Roark în coloana de victorie.

Teoscar Hernández's double play

Kevin Gausman, SF: 20 august vs. Angels
Statistici: 5 1/3 IP, 9 H, 4 R, 1 BB
Scurt final: SF 10, LAA 5

Gausman a permis nouă lovituri, la egalitate cu cele mai multe de către un aruncător într-o victorie în acest sezon, dar numai două au fost lovituri extra-bază și a reușit să limiteze în mare parte daunele – toate în timp ce Giants a marcat în cifre duble. Gausman a permis mai multe lovituri în trei dintre reprizele pe care le-a aruncat. El a permis o alergare în primul rând pe o singură Anthony Rendon; următoarele două alergări au venit în al cincilea pe o singură RBI și un RBI groundout. Ultima cursă, lovitură și lovitură extra-bază pe care a permis-o a venit în a șasea, pe un home run solo al lui Anthony Bemboom, care a pus capăt după-amiezii lui Gausman. Cu toate acestea, Giants a condus, 9-4, în drum spre o victorie de 10-5 în spatele unei zile de trei lovituri de la Wilmer Flores, care a inclus un homer.

Mike Fiers, OAK: 21 august vs. Angels
Statistici: 5 1/3 IP, 7 H, 3 BB, 3 R
Scurt final: OAK 5, LAA 3

Fiers a dat doar trei alergări în acest start, dar face lista datorită celor 12 baserunners pe care le-a permis – cel mai mult de la orice aruncător câștigător în 2020. În cele peste cinci intrări de lucru, Fiers a avut doar o singură intrare 1-2-3. El a permis o alergare în a cincea pe un simplu Rendon, iar celelalte două alergări au marcat pe single-ul cu două alergări al lui Mike Trout după ce dreptaciul a ieșit de pe movilă.

În ciuda acestor trei alergări, A’s nu a fost niciodată în urmă în joc. Marcus Semien a izbutit un homer din start în partea de jos a primei reprize, iar Stephen Piscotty a adăugat o dublă cu două puncte mai târziu în repriză. A’s și-a mărit avantajul în repriza a cincea prin reușitele RBI ale lui Matt Olson și Piscotty. Toate acestea l-au pus pe Fiers în linie pentru victorie.

Marco Gonzales, SEA: 25 august la Padres
Statistici: 5 IP, 9 H, 3 R, 0 BB
Scurt final: SEA 8, SD 3

Gonzales a egalat, de asemenea, pentru cele mai multe lovituri de către un aruncător într-o victorie în 2020, cu nouă. Dintre acestea, cinci au fost lovituri în afara bazei, de asemenea la egalitate pentru cele mai multe. Gonzales a permis cel puțin o lovitură în fiecare repriză în care a aruncat, inclusiv patru în a treia. Acestea au inclus un homer de două curse al lui Eric Hosmer și o dublă RBI a lui Ty France, dar Mariners a condus în continuare, 4-3, după repriza.

Padres' XBH vs. Marco Gonzales

Lance Lynn, TEX: 8 septembrie vs. Angels
Statistici: 7 IP, 4 H, 1 R, 2 BB
Scurt final: TEX 7, LAA 1

Linia lui Lynn nu pare prea demnă de mulțumire, la prima vedere. El a mers șapte intrări, permițând o alergare pe patru lovituri. Dar mai există un alt strat la acesta: Lynn a lovit trei lilieci cu aruncări. Acesta a fost cel mai mult de către orice aruncător într-o victorie în acest sezon. Nici un aruncător nu a obținut o victorie într-un meci cu mai multe lovituri de aruncări de când John Lackey a lovit patru pe 25 iulie 2017, pentru Cubs. Controlul s-ar putea să nu fi fost punctul forte al lui Lynn în acea seară de septembrie împotriva celor de la Angels, dar în cele din urmă nu a contat, deoarece Lynn s-a strecurat și a scăpat de probleme. Singura alergare permisă de Lynn în acea zi a fost un homer solo al lui Jared Walsh. Mulțumită celor șapte alergări ale ofensivei sale, el a ajuns cu ușurință în coloana victoriei, în ciuda aruncărilor greșite.

Austin Voth, WSH: 27 septembrie vs. Mets
Statistici: 5 IP, 9 H, 4 R, 0 BB
Scurt final: WSH 15, NYM 5

În ultima zi a sezonului regulat, Voth a permis nouă lovituri, dintre care cinci au mers pe baze suplimentare, la egalitate cu cele mai multe reușite ale unui aruncător într-o victorie în sezonul trecut. El a permis patru alergări, dar până la urmă nu a contat prea mult, deoarece Nationals a marcat șase alergări de la starterul Mets, Seth Lugo, care nu a ieșit din repriza a doua, și a totalizat 15 în ziua respectivă. În momentul în care Voth a părăsit jocul pentru a începe al șaselea, Nationals a condus, 12-4, deși Mets outhit Nationals, 12-11, în parte datorită celor nouă pe care le-a permis.