Articles

A világ futballtörténelmének 12 legnagyobb underdog története

Mindenki szereti az underdogokat.

Ez a világ futballjában nem így van, mivel a legtöbb szurkoló a nagyhatalmi klubok mellé szegezi hűségét. Anglián kívül Wigan Athletic vagy Queens Park Rangers szurkolót találni olyan, mintha Bigfootot vagy a Loch Ness-i szörnyet keresnénk.

Valójában mindenki szereti a győzteseket. És időnként egy-egy bátor underdog dacol az esélyekkel és a bukmékerek várakozásaival, és mélyre tör, vagy akár meg is nyer egy nagy bajnoki címet.

Íme a 12 legjelentősebb túlszárnyaló csapat, amely történelmet írt a nagyok legyőzésével.

Aunderlandnek minden joga megvolt ahhoz, hogy az 1973-as FA-kupa-döntőbe nagy underdogként lépjen be.

A Fekete Macskáknak a Notts County, a Reading és a Manchester City elleni pótselejtezőkre volt szükségük ahhoz, hogy bejussanak a negyeddöntőbe. A még a másodosztályban szereplő Sunderlandnek aztán sikerült legyőznie a Luton Townt és az Arsenalt, hogy bejusson a Leeds United elleni döntőbe.

A Leeds volt az FA-kupa címvédője, és az előző szezonban második lett az első osztályban. De egy Ian Porterfield gól a 31. percben, valamint Jimmy Montgomery remek kapusteljesítménye elég volt ahhoz, hogy a Sunderland 1-0-s győzelemmel megnyerje a kupát.

A Fekete Macskák az akkori nemzetközi válogatott játékosok nélkül nyerték meg a mérkőzést. A Sunderland óta csak két másik alacsonyabb ligás klub nyerte meg az FA-kupát. Az 1973-as FA-kupa a mai napig az utolsó jelentős trófeagyőzelem a klub számára.

A szentesiek 1976-ban elhódították az FA-kupát

1976-ban a Manchester United még nem volt az a Juggernaut, amivé végül Sir Alex Ferguson tette őket. Valójában a Vörös Ördögök csak nemrég álltak talpra az 1974-es másodosztályba való kiesésük után.

Tommy Docherty csapata 1975-ben rögtön visszapattant, és még mindig nagy favorit volt a másodosztályú Southampton ellen, mivel a Manchester United az első osztály harmadik helyére tartott.

A Southampton még soha nem nyert nagy versenyt,és 1976-ban a hatodik helyen végzett a másodosztályban. A Manchester United a mérkőzés nagy részében hátráltatta a Szenteket, Ian Turner többször is hárításra kényszerítette őket.

Bobby Stokes azonban a 83. percben legyőzte a Vörös Ördögök hátsó alakzatát, így a Szentek szerezték meg az egyetlen gólt és az 1-0-s győzelmet. A Southampton története során mindmáig ez az egyetlen nagy trófea, amelyet megnyert, bár a Szentek 2010-ben kisebb Wembley-sikert arattak a Johnstone’s Paint Trophy megnyerésével.

Az 1990-es világbajnokság negyeddöntőjébe jutott az Indomitable Lions

Az 1990-es világbajnokság nyitómérkőzésének a címvédő Argentína számára bemutatónak és könnyű bemelegítésnek kellett volna lennie.

A mérkőzés és a torna sztárjai Argentína ellenfelének, Kamerunnak bizonyultak. A mindössze második világbajnoki szereplésük alkalmával François Omam-Biyik gólt szerzett az argentin kapus, Nery Pumpido abszolút bénázásából. Ez a gól volt az egyetlen gól a történelmi 1-0-s vereségben.

Nem elégedett meg egy győzelemmel, Kamerun megnyerte a csoportját, legyőzve Romániát, mielőtt elveszített volna egy értelmetlen mérkőzést a Szovjetunió ellen.

A 16 közé jutásért a Szelídíthetetlen Oroszlánok hosszabbításban 2-1-re legyőzték Kolumbiát, hogy Anglia ellen játszhassanak. Kamerun a 65. percben Eugene Ekeke góljával 2-1-re vezetett, de Anglia két büntetőt kapott. Az első a 83. percben egyenlített. A második a hosszabbításban Angliának biztosította a vezetést és a 3-2-es győzelmet.

Senegál sokkolta a világot a 2002-es világbajnokságon

Tizenkét évvel azután, hogy Kamerun legyőzte a címvédő Argentínát az 1990-es világbajnokság nyitómeccsén, Szenegál ugyanezt az utat követte a dicsőség felé.

Ezúttal Franciaország volt az a címvédő, amelyet egy afrikai ismeretlenekből álló csoport vereségre küldött. Szenegál életében először szerepelt világbajnokságon. Papa Malick Diop a 30. percben betalált, és a gól megállta a helyét az 1-0-s győzelemhez.

Senegál a csoportkör másik két mérkőzésén döntetlent ért el Dánia és Uruguay ellen, így bejutott a 16 közé. Henri Camera volt a sztár, aki életben tartotta az álmokat, mivel mindkét gólt ő szerezte a Svédország elleni 2-1-es hosszabbításos győzelemben.

A negyeddöntőben véget ért a továbbjutás, mivel Szenegál nem talált utat Törökországon, egy másik meglepő csapaton a világbajnokságon, amely tele volt velük. Az 1-0-s vereség véget vetett Szenegál eddigi egyetlen világbajnoki szereplésének.

Bulgária bejutott az 1994-es világbajnokság elődöntőjébe

1994 előtt Bulgária még soha nem nyert mérkőzést egyetlen korábbi világbajnoki szereplése során sem.

Ez megváltozott, amikor a FIFA világranglistáján 29. helyen álló egykori keleti blokk országa legyőzte Görögországot és Argentínát a csoportkörben, és bejutott a 16 közé.

Bulgária még csak most kezdett. A torna gólkirálya, Hristo Stoichkov vezetésével a bolgárok szétlövésben legyőzték Mexikót, majd a világbajnoki címvédő Németországot, és bejutottak az elődöntőbe.

A továbbjutás nem sikerült, mivel Bulgária nem tudta megfékezni Roberto Baggiót és Olaszországot, és 2-1-re elveszítette a mérkőzést.

A Club Tijuana 2012-ben megnyerte a Liga MX Aperturát

A legújabb underdog sztori szó szerint a kutyáknak szól. A 2007-ben alapított Xoloitzcuintlis, azaz a Club Tijuana Xolos a világ egyik legfiatalabb futballklubja.

A Xolo egy szőrtelen, őshonos mexikói kutya, és az egyik legnehezebben betűzhető és kiejthető kabala a világon. A csapat három év alatt jutott fel a Liga MX-be, 2010-ben megnyerte a másodosztályú Aperturát.

Mexikóban, több dél-amerikai bajnoksághoz hasonlóan, minden szezonban két bajnokság van, az Apertura (őszi) és a Clausura (tavaszi). Az első bajnokságban a Xolos a 15. helyen végzett, és ezzel a kiesőhelyre került. A Tijuana a hetedik helyre javított a Clausurában, ezzel megszilárdította helyét, és először szerzett rájátszást.

A Tijuana mindössze a harmadik bajnokságában és a klub fennállásának második évében az első osztályban, a 2012-es Apertura bajnoki címet a Toluca 4-1-es legyőzésével nyerte meg a kétfordulós döntőben, ezzel befejezve meteorikus felemelkedését a mexikói labdarúgás csúcsára.

Verona 1985-ben átveszi a Serie A-t

1985 bebizonyította, hogy Olaszországban a Juventus, az AC Milan, az Inter és a Roma mellett valóban vannak más futballklubok is.

A Hellas Verona 1984-ben a hatodik helyen végzett a Serie A-ban, és a következő szezonban már nem vártak tőlük többet. A Veronának azonban sikerült végigcsinálnia az egész szezont, mindössze kétszer veszített, és négy ponttal megnyerte a Serie A-t a Torino előtt.

Mások szerint Hans-Peter Briegel és Preben Elkjaer csatlakozása elég volt ahhoz, hogy a Verona megszerezze első Serie A bajnoki címét.

Egyes cinikusok szerint a játékvezetők kijelölésének módszere segítette a Veronát. Az 1984-1985-ös szezon volt az egyetlen olyan szezon, amelyben a különböző fogadási botrányok miatt a játékvezetőket nem kijelölő, hanem vakon sorsolták ki.

Akárhogy is, ez volt az egyetlen élvonalbeli dicsőséges pillanat egy olyan klub számára, amely 2002 óta nem volt a Serie A-ban.

Görögország olyan jó, mint az arany az Euro 2004-ben

2004 lett volna az az év, amikor Portugália számára minden összejött.

Portugália volt az Euro 2004 házigazdája, és az “aranygeneráció”, Luis Figo, Deco, Pauleta, Rui Costa és a fiatal Cristiano Ronaldo egy utolsó esélyt kapott a dicsőségre.

A görögöknek valaki elfelejtett szólni.

Görögország valójában kétszer is megverte Portugáliát a tornán. Az első győzelem 2-1 volt, ami hízelgő volt a házigazdáknak, mivel Ronaldo a 93. percben szerzett egy vigaszgólt. Portugália végül megnyerte a csoportot, mivel Görögország döntetlent játszott Spanyolországgal és kikapott Oroszországtól, de a négy pont elég volt ahhoz, hogy Görögország bejusson a negyeddöntőbe.

A kieséses szakaszban Görögország 1-0-ra legyőzte Franciaországot és 1-0-ra Csehországot a hosszabbításban, így a Portugália elleni visszavágóra került sor. Biztos, hogy az aranygeneráció megnyerné a visszavágót?

Nem. Görögország ismét kizárta tehetségesebb ellenfeleit, és Angelo Christeas 57. percben szerzett góljával megnyerte a bajnoki címet, megmutatva, hogy bajnoki szereplésük nem volt véletlen.

Dánia megnyerte az Euro 1992-t, miután korábban kiesett

Ahogy Dante Hicks mondaná a Clerks című filmből: “Dánia nem is kellett volna ma itt lennie!”.”

Dánia csak azután kvalifikálta magát az Euro 1992-re, hogy Jugoszláviát az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata alapján a jugoszláv háborúk miatt eltiltották a tornától. Ennek következtében a jugoszláv pályázatot a selejtezőcsoportjuk második helyezettje kapta, A dánok csak 11 nappal a torna kezdete előtt tudták meg, hogy részt vesznek a tornán.

Dánia a csoportjában Svédország mögött a második helyen végzett, így elődöntőt játszhatott Hollandiával. Henrik Larsen két gólt szerzett, a 2-2-es döntetlenben. Az ezt követő szétlövésben Dánia mind az öt rúgást értékesítette, így bejutott a döntőbe, és 5-4-re megnyerte a szétlövést.

A döntőben Dánia 2-0-ra legyőzte a frissen egyesített és 1990-ben világbajnok Németországot, és megnyerte Dánia első nagy nemzetközi versenyét.

Egyszer a Caldes legyőzte a Boca Juniors-t és megnyerte a Copa Libertadores-t 2004-ben

A kolumbiai csapatoknak nem volt a legjobb szerencséjük a Copa Libertadores-ben az évek során. Korábban csak az Atletico Nacional 1989-ben, az akkor Pablo Escobar által finanszírozott csapat nyerte meg a versenyt.

Amikor 2004-ben a Copa Caldas egyszer bejutott a döntőbe, nem tűntek nagy esélyesnek a győzelemre. A dél-amerikai labdarúgás egyik óriása, a Boca Juniors volt a kihívójuk, akik korábban négyszer nyerték meg a versenyt.

A kétfordulós döntő mindkét szakasza döntetlennel végződött. Az első mérkőzés gól nélküli, a második 1-1-re végződött. A bajnoki cím 180 perc után a hajrában rúgott pontrúgásokkal dőlt volna el.

Elképesztő módon a Boca Juniors volt az, akit elkapott a pillanat. Az argentinok mind a négy büntetőt kihagyták, így az Once Caldas a klubtörténelem leghíresebb győzelmét aratta.

“Sevilla hőse” megmenti a Steaua Bukarestet

Az esélyek minden bizonnyal a Steaua Bukarest ellen szóltak az 1986-os európai kupadöntőben.

Először is, az ellenfél az örökös La Liga-bajnok Barcelona volt. Másodszor, a mérkőzést a Barcelona otthonában, Sevillában játszották.

A mérkőzés maga nagyrészt felejthető volt, mivel az első 120 percben egyik csapat sem talált a hálóba. A győztest eldöntő szétlövés azonban teljesen felejthetetlen volt.

A Steaua kapusa, Helmuth Duckadam mind a négy Barcelona-rúgást hárította a jelről, míg Marius Lacatus és Gavirl Balint értékesítette, így a román csapat lett az első kelet-európai csapat, amely megnyerte az európai kupát. Hőstetteiért Duckadam a “Sevilla hőse” becenevet kapta.”

Nottingham Forest 1978-ban megnyeri az első osztályt

Mondjuk, hogy a Cardiff City vagy a Hull City megnyeri a Premier League-et a következő szezonban. Nevetségesnek tűnik a gondolat, hogy egy csapat, amely épp csak feljutott az angol labdarúgás legfelsőbb osztályába, a következő szezonban megnyeri a divíziót, de a Nottingham Forest pontosan ezt érte el 1978-ban.

Brian Clough irányítása alatt 1977-ben a Forest alig tudott feljutni az első osztályba, a második osztály harmadik helyén végzett a Bolton és a Blackpool előtt mindössze egy ponttal.

A Forest olyan játékosok vezetésével, mint Martin O’Neill, Peter Shilton, Garry Birtles, Kenny Burns és John McGovern, megnyerte a bajnokságot kényelmes hét ponttal a második helyezett Liverpool előtt. Clough csapata megmutatta, hogy bajnoki formája nem volt véletlen, és ebben a szezonban megnyerte a Ligakupát is.