A végváltás esélyei és esélyei – egy teniszező útmutatója

A tapasztalt játékosokat is gyakran összezavarja, hogy mikor kell véget váltani. Az alapok egyszerűek, de a dolog bonyolultabbá válik! Íme az útmutatónk mindenről, amit tudnod kell

Az alapok
A végek cseréjének első szabályát egyszerű megjegyezni. Akkor váltasz véget, amikor a lejátszott játékok száma páratlan számot ad össze. Más szóval az 1., 3., 5., 7. stb. játszma lejátszása után. Ez a szabály egyesben és párosban is érvényes.

A szett végén ugyanez a matematika érvényes. Ha a lejátszott játékok száma páratlan számot ad ki, pl. 6-1 vagy 6-3, akkor a következő szettre véget kell cserélni.

Az zavaró lehet, hogy minden szett első játéka után mindig véget kell cserélni, még akkor is, ha az előző szett befejezésekor cseréltél véget.

Tie break

A tie break alatt akkor cserélsz véget, ha az eredmény 6 vagy ennek többszöröse, azaz 4-2, 6-6 stb. esetén. Amikor a játszmák száma hatra adódik, az, aki adogat, az egyik végéről adogat egy pontot, és a másik végéről adogatja a második szerváját.

A tie break végén mindig véget váltasz. A tie break a pontozás szempontjából egy játéknak számít. Ezt mindig 7-6-ra jegyzik fel (zárójelben a tie break eredményével). Mivel a 7 és a 6 páratlan számot ad ki, véget kell cserélni. Adogatás szempontjából a tie breaket továbbra is egy játéknak tekintse, így az kapja az új szettben azt, aki a tie breakben először adogatott.

Választás a végekről

Eldönti, hogy a dobás után melyik végről indul. Aki megnyeri a dobást, az választhat a következők közül: adogat, fogad, melyik végéről szeretne kezdeni, vagy hogy az ellenfele döntsön ezek közül bármelyikről. Ha az, aki a dobást megnyeri, nem azt választja, hogy melyik végéről induljon, a másik játékos választhat.

Ha a dobás után, de a játék megkezdése előtt bármilyen okból megszakítják a mérkőzést (például eső miatt), amikor visszatérnek a játékba, az eredeti dobás eredménye marad érvényben, de mindkét játékos/csapat új döntést hozhat. Tehát ha korábban az első szervát választottad, meggondolhatod magad, és választhatod a befejezést. Lehet, hogy sokat számít, ha most süt a nap!

Kihasználhatod mindezt az előnyödre?

Párosban érdemes észben tartani, hogy a mérkőzés során mindenki csak az egyik végéről adogat. Érdemes tehát megbeszélni a partnereddel, hogy például ki lesz az, aki mindig a napba adogat. Minden új szettben lehet váltani, ha úgy tetszik (vagy ha nem megy).

Egyéniben ez másképp van. Mindkét végéről kell szerválnod (és fogadnod). De mivel az adogatás általában a meccs elején a leggyengébb, ha van rá lehetőséged, megpróbálhatod elérni, hogy az ellenfeled legyen az, akinek az első adogatásánál a napba kell adogatnia.

Mi történik, ha rosszul megy?
A teniszben a hibák javításának általános szabálya az, hogy minden korábban játszott pont áll, és a hibát azonnal kijavítod, amint észreveszed, hogy megtörtént. Tehát ha egy játékos a pálya rossz végéről (vagy rossz oldaláról) adogat, azonnal a helyes végére (vagy oldalára) lép, amint valaki észreveszi. De minden pont áll! Ez azt jelentheti, hogy a végén egy játékban a pálya mindkét végéről adogatsz (ha a hibát a játék közepén veszed észre.”

Mi a helyzet a profiknál?
A profiknak 90 másodpercük van a térfélcserénél, két percük minden szett végén, és nincs pihenő a szett első játéka után és a tie-break térfélcseréjénél. A Helyi Teniszliga mérkőzéseken nem érvényesítjük ezeket a szabályokat, és ha mindkét játékos beleegyezik, a társas érintkezést bátorítjuk! Ezzel azonban nem szabad visszaélni. Ha az egyik játékos folytatni akarja a mérkőzést, ne késleltesse szándékosan a dolgokat.